Pozor na lichváře

Čeští lichváři opět zvyšují svou aktivitu před Vánocemi

Vánoce se rychle blíži a mnoho českých spotřebitelů je v pokušení vzít si úvěr nebo půjčku.

Právní předpisy týkající se podmínek úvěru a půjček v České republice jsou stále nejasné a nelicencovaní „zprostředkovatelé“ úvěrů využívají tyto mezery v zákoně a zneužívají tak české spotřebitele.

Tyto firmy se soustřeďují na zákazníky, kteří nemají dostatečné informace a mají například problémy s výpočtem roční procentní sazba nákladů (RPSN) a je tedy pro ně velmi obtížné určit, zda je úvěr pro ně výhodný nebo ne.

Jak může nevýhodná smlouva o půjčce vypadat a co může obsahovat?

Všechny smlouvy musí být v souladu s občanským nebo obchodním zákoníkem. Hlavním problémem ve smlouvách je často nepřehledný mikrotext, který se zmiňuje o vysokých ročních úrokových sazbách a také stanovuje nesmyslné a problematické podmínky v případě prodlení s úhradou splátek.
Tyto podmínky, které jsou velmi nevýhodné pro zákazníka, jsou nabízeny výhradně nebankovními subjekty a podvodnými zprostředkovateli půjček. Jak už bylo řečeno v úvodu tohoto článku, z hlediska právních předpisů, je velmi obtížné zakázat činnost těmto „firmám“. V budoucnu by měli být ale spotřebitelé lépe chráněni, říká Ministerstvo financí a připravuje nový spotřebitelský zákon, který bude obsahovat nové směrnice a nařízení pro firmy a zprostředkovatele, kteří nabízejí spotřebitelské úvěry a půjčky. Hlavní novinkou by mělo být jasné a přehledné poskytnutí informací tzv. Před smluvní informace.

Automobily za 1/3 cenyDražby aut

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *