Několik způsobu, jak ušetřit peníze

1000 korunV dnešní době, kdy ceny potravin, energie, služeb, ropy a ostatních důležitých věcí, rostou neuvěřitelným tempem, snaží se lidi šetřit, kde se dá. Existuje několik způsobů jak ušetřit i několik tisíc korun měsíčně. Jestli se rozhodnete začít šetřit, měli byste si nejdřív sepsat na papír vaše výdaje alespoň za celý měsíc. Zkuste si poctivě každý den psát, za co jste peníze utratili. Tímto způsobem zjistíte, kde utrácíte nejvíce peněz, co všechno si kupuje a kolik zbytečných věcí doma vlastníte.

Způsobů, jak ušetřit peníze, je hned několik:

 1. Nejvíce peněz utrácíme za jídlo. Určitě si řeknete, vždyť jíst se přece musí. To určitě ano, ale zamyslete se nad pořekadlem: Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili. Nekupujte si holdy zbytečných potravin. Nejenže jsou to zbytečné výdaje, ale krásně z nich přiberete (například sušenky, chipsy, sladké limonády, alkohol, zákusky…). V dnešní době téměř každý hypermarket nebo supermarket disponuje svými vlastními slevovými akcemi, které se mění každý týden. Hodně stokorun ušetříte nakupováním potravin v akcích. Když je nějaké zboží ve větší slevové akci, nakupte si ho do zásoby. Vybírejte zboží s dlouhou minimální trvanlivostí. Zaregistrujte se do různých slevových akcií. Za registraci získáte slevové kupony, které vám taky ušetří hodně peněz. Jednu z nejlepších marketingových strategií má DM drogerie. Zaregistrujete se, získáte kartičku drogerie, na kterou sbíráte body. Nasbírané body pak můžete vyměnit za slevové knížky, které obsahují 25% a 50% slevy na drogerii. Velkou výhodou DM drogerie je jejich akce zaměřená na miminka a děti, kde dítě každý rok (do určitého věku) obdrží slevovou knížku. Najděte v ní slevové kupony na plenky, mléčné kaše, zubní kartáčky, vlhčené ubrousky, šampony, sprchové gely, nápoje… Podobnou strategii má hypermarket Tesco, kde sbíráte body za nákup. Po určitém období obdržíte poštou slevové kupony, které můžete využit po dobu 2 let.

Při nákupu v obchodě upřednostňujte větší balení, které při přepočítání na 1 kg, stojí míň než 1 ks daného zboží. Všímejte si cenovek, kde musí být ze zákona označení, celkové množství za kg. Příkladem může být obyčejné Granko. 500 g Granka stojí 89,90Kč, 250 g Granka stojí 52,90Kč. Po přepočítání na 1 kg: Granko 500 gr vás vyjde na 179,80Kč, Granko 250 gr vás vyjde na 211,60Kč. Při koupě většího balení Granka 500 gr ušetříte 31,80Kč za kilogram oproti menšímu balení Granka 250gr. Dalším příkladem může být prací prášek. V každé reklamě se na nás usmívá pani, která vyprala prádlo například v Arielu, Persile nebo Rexu a prádlo je krásně čisté. Ale je to skutečně tak? Co takhle podívat se na nezávislý Dtest, který testoval prací prášky? Mezi nejlepší prací prášky se překvapivě umístnil prací prášek Formil, který si můžete koupit v Lidlu. Stojí o polovinu peněz míň, než prací prášky propagované v televizi. I tímto způsobem můžete ušetřit. Podívejte se třeba na ostatní Dtesty a zjistíte, že ne všechno je tak úžasné, jak nám to tvrdí reklama.

 1. Dalším způsobem jak ušetřit několik peněz je změnit si tarif u telefonu. Podívejte se na výpis, který vám operátor zasílá poštou. Skutečně protelefonujete všechny volné minuty a využijete všechny volné sms-ky? Navštivte pobočku vašeho operátora a snižte si tarif. Netelefonujte zbytečně moc, když můžete využívat bezplatné volání přes internet, například skype. Využívat můžete také facebook, místo placených sms-ek.
 2. Změňte si tarif u internetu. V současné době existuje mnoho výhodných nabídek, stačí si je jen prostudovat.
 3. Velkým výdajem v rodinném rozpočtu jsou návštěvy restaurací. Spočítejte si, na kolik vás vyjde 1 návštěva restaurace. 500Kč nebo víc? Uvědomte si, kolik jídla byste si za tyhle peníze mohli koupit. Kolikrát do měsíce si zajdete do kavárny třeba na obyčejné kafe a zákusek? Skutečně chcete dávat 40 Kč za kafe a 50 Kč za zákusek???
 4. Nekupujte si drahé časopisy a noviny. Internet vám přece poskytuje dostatek informací týkající se nejnovějších zpráv a novinek, sportu, televizního programu, počasí…Spočítejte si výdaje za časopisy. I když vás denně může stát časopis třeba 12Kč, vynásobte si to za celý měsíc nebo za celý rok. Při výpočtu za celý rok vás jenom nákup časopisu vyjde přes tisíc korun. A co pak uděláte, když ho dočtete? Buď si ho odložíte doma do šuplíku, nebo ho vyhodíte do koše. Uvědomte si, že vyhazujete své peníze ven oknem.
 5. Určitě máte založený bankovní účet, za který průměrně zaplatíte 100-150Kč měsíčně na poplatcích. Ročně zaplatíte bance přes 1000Kč.Změňte si proto banku. Existují banky, které si za založení a vedení účtu nestrhávají poplatky. Příkladem může být Fio banka, Air banka, Zuno banka. I tyhle banky poskytují hypotéky, půjčky, kreditní karty.
 6. Přestaňte kouřit a pít alkohol. Najděte v sobě dost síly a vzdejte se cigaret a alkoholu. Tenhle váš koníček stojí až moc peněz.
 7. Jestli máte dluhy, zkuste se s bankou dohodnout na snížení splátek, které tolik nezatíží váš rodinný rozpočet. Nebo zkuste konsolidaci půjček – sjednocený půjček do jedné.
 8. Nakupujte oblečení a boty v akci. Sledujte akce v obchodech a využijte slevové nákupy pro oblečení, které skutečně potřebujete. Skutečně potřebujete dalších 6 svetrů, 8 kabelek nebo 10 párů bot?
 9. Omezte rodinné výlety na hrady, zámky, zoo, poutě… Množství zážitků určitě zažijete třeba na procházce v přírodě (v lese si můžete natrhat jablka, jahody, borůvky, hřiby…) nebo při návštěvě přátel.       Hledejte takové výlety, kde nemusíte platit vstupné, a nacházejí se ve vašem blízkém okolí.
 10. Posledním způsobem jak ušetřit je předělat si auto na plyn. Plyn je levnější než nafta, nebo benzín. I to je způsob.

Jestli chcete začít šetřit, je nejvyšší čas. Zamyslete se nad tím, kolik peněz ušetříte nejen za měsíc ale třeba za půl roku nebo za rok. Z krátkodobého hlediska ušetříte třeba 1500kč měsíčně. Přepočítávali jste si to někdy na celý rok? Ano, je to skutečně 18000Kč ročně!!!

Ušetřete za elekřinu

Automobily za 1/3 cenyDražby aut

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *