Jak ušetřit za elektřinu

ID-1004760110 rad, jak ušetřit elektrickou energii v domácnosti.

Kolik odebíráte elektřiny? Zajímá vás, kolik energie vaše spotřebiče skutečně odebírají? Pořiďte si wattmetr, přístroj na jeho měření. Tuto malou a chytrou krabičku jen zasunete do zásuvky a jakýkoli spotřebič připojíte přes něj. Lehce potom odhalíte největšího žrouta elektřiny ve vaší domácnosti, protože díky wattmetru přesně změříte jeho skutečný odběr. Jeho cena se pohybuje od 400 do 1000Kč. Správné osvětlení. Zhruba čtvrtinu plateb vaší domácnosti tvoří osvětlení. Ušetříte na něm správným rozmístěním osvětlovacích těles.

Centrální osvětlení místnosti můžete nahradit bodovými světly. Omezte dekorativní osvětlení a ven si pořiďte světlo, které reaguje na pohyb. Vyhoďte staré žárovky a nahraďte je zářivkami a úspornými žárovkami, které vám ušetří až 80 % energie. Nezapomínejte zhasínat v místnostech, kde nikdo není. Nenechávejte svítit přes noc. Úsporné praní. Snížením praní z 90 stupňů na 60 se sníží spotřeba elektřiny až o 25 %. Kvalitní prací prášek také snižuje spotřebu energie, protože umožňuje kvalitní praní i při nižší teplotě. Vyvářku a předpírku používejte jen tehdy, když je to opravdu nutné. Tyto programy jsou velmi energeticky náročné. Alespoň dvakrát za rok vyčistěte filtr odtokové vody. Drobné finty. Jsou to sice pouze drobnosti, ale i ty vám během roku přinesou úsporu energie. Ve varné konvici ohřívejte jenom potřebné množství vody. Na sporáku vařte vždy s pokličkou a počítejte se zbytkovým teplem, které udržuje plotýnku teplou ještě po vypnutí. Používejte tlakové hrnce, které vám můžou ušetřit až 50 % energie. Myčku zapínejte, jen když je opravdu plná a pokud není nádobí silně znečištěné, využívejte úsporné programy. Nahraďte staré přístroje. Nové spotřebiče vyžadují sice prvotní náklady, ale jsou vyráběné v energeticky nejúspornější třídě, A takže vám můžou ušetřit až 30 % energie. Tato investice se vyplatí hlavně u spotřebičů, které používáte nejčastěji. Především u lednic mrazáků, které jsou zapnuté stále. Stará lednice spotřebuje za 10 let zhruba energii za 37 000Kč, nová za stejnou dobu 11 000Kč.

Nenechte spotřebiče podřimovat. Omezte využívání klidového režimu u některých elektrospotřebičů – televize, dvd, audio sestavy nebo počítače. I nečinné elektrospotřebiče berou elektrickou energii ze sítě. Dopřejte jim úplnou přestávku a vypněte je, protože i spořiče obrazovky spotřebují mnoho elektrické energie. Ideální je používat prodlužovací kabel s více zásuvkami a vlastním vypínačem.

Jak na ledničku. Lednici často odmrazujte, námraza vyšší než 3 mm zvyšuje náklady na elektřinu až o 75 %. Chladničku nebo mrazničku neumisťujte příliš blízko u stěny, do rohu, nebo dokonce výklenku. Omezí se tak jejich výkon. Do jejich blízkosti nestavte tepelné spotřebiče. Nedoporučuje se ukládat do mrazničky tekuté potraviny, například polévku, nápoje či vodu. I zmrznuté tekutiny se odpařují a vytvářejí námrazu. Pro obyčejný provoz stačí teplota uvnitř chladničky +5 stupňů, při snížení na +3 stupně stoupne její spotřeba o 15 %. Úspornější jsou kompaktní chladničky s ledničkou a mrazákem. Samotný mrazák spotřebuje příliš mnoho energie.

Chytré štítky. Každý elektrospotřebič musí být vybavený štítkem. Z něho zjistíte, do jaké energetické třídy výrobek spadá a kolik energie ke svému provozu potřebuje. Označení A je nejúspornější a nejvíc spotřebuje výrobek označený písmenem G. Ze štítku zjistíte, i jak je výrobek účinný (u praček spotřeba vody a kvalita praní, u lednic například kvalita izolace).

Teplo a útulno. Pokud máte elektrické vytápění, snižte před spaním výkon těles. Jestliže odjíždíte na celý den pryč, snižte teplotu na 17 stupňů. Místnosti, které trvale neobýváte, jen temperujte. Ideální teplota v místnosti by měla být 22 až 24 stupňů. Snížením teploty o jeden stupeň ušetříte 6 % spotřebované energie. Udržujte vyšší relativní vlhkost vzduchu. V místnosti s velmi nízkou vlhkostí je pro dosažení stejného pocitu tepla potřeba zvýšit teplotu o dva až tři stupně.

Aby neutíkala teplá voda. Při ohřevu vody si nastavte u zásobníkového ohřívače optimální úspornou teplotu na 45 až 55 stupňů, abyste ji nemusela míchat se studenou. Nezapomeňte ale na pravidelné jednorázové zvýšení teploty na 70 stupňů kvůli likvidaci bakterií. Spotřebu teplé vody můžete snížit pomocí perlátoru (provzdušňovacího sítka) v koupelnových i kuchyňských bateriích. Místo koupání ve vaně se sprchujte. Jedna plná vana spotřebuje tolik vody, jako tři až čtyři příjemné sprchy.

Ušetřete za elekřinu

Automobily za 1/3 cenyDražby aut

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *