Hodil jsem si 20tisíckát kostkou – jak to dopadlo?

V knize od Nassim Taleba (Zrádná Nahodilost) jsem při čtení narazil na velmi zajímavou metodu simulace náhodných událostí, která se jmenuje metoda Monte Carlo. Tato kniha a metoda mě dovedla k hledání různých studii na téma pravděpodobnost a nahodilost. Zjistil jsem, že pokud si hodíte v dostatečném množství kostkou, která má šest stran a tedy i šest čísel, padne vám například po 20.000 hodech průměrné číslo 3,5 (součet všech čísel na kostce děleno 6) a to naprosto přesně a neomylně. Můžete se třeba stavět na hlavu, házet kostku třeba o zeď nebo jiným divným způsobem, a vždy po mnoha pokusech padne každé číslo stejněkrát a průměr je 3,5.

Toto zjištění není pro někoho až tak překvapivé, je to poměrně známá věc. Co je ale velmi zajímavé a pro mě velmi zásadní, je moje teorie nahodilosti lidského chování. Máme svobodnou vůli?

hod_kostkou

Pokud aplikujeme metodu vrhu kostky na lidské životy, dojdeme ke stejnému závěru? Budou naše výsledky v životě průměrné? Chováme se na planetě všichni stejně? (Tedy zrovna podle toho v jaké části světa jsme se narodili a jaké předsudky a hlouposti nám byly nasypány do hlavy.)

Pokud si představíme, že lidský život je jeden hod kostkou a vesmír nebo chcete-li Bůh právě hodil kostkou (7,310 miliardkrát – počet lidí na planetě) a mnohokrát již bylo hozeno v minulosti (ti co už umřeli) tak podle moje teorie kostky, dojdeme k závěru, že naše životy budou mít průměrný průběh, nebo chcete-li, jsme všichni stejní.

Pokud platí tato teorie kostky, může člověk opravdu znatelně vybočit z průměru? Pokoušíte se o to nebo jsme ta rovná čára průměrných lidí na obrázku?

Naše Ego, tedy naše JÁ, nám každý den našeptává, jak jsme jiní, jak jsme výjimeční oproti ostatním, ale je to opravu pravda?

Podívejte se na tu rovnou čáru na obrázku a zamyslete se. Opravdu existuje svobodná vůle? Kostku taky můžeme hodit libovolným způsobem a po dostatečném počtu hodů, padne průměrné číslo 3,5. Kostku může hodit robot, kostka může být elektronická a vždy padne průměr. Lidská bytost také může svůj život žít libovolným způsobem a myslet si jak je výjimečná a přitom hází v životě průměr. Máme svobodnou vůli a můžeme vybočit z řady průměru?

Automobily za 1/3 cenyDražby aut

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *